Z wielką przyjemnością informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni zajęła 1 miejsce w województwie łódzkim oraz 16 miejsce w skali całego kraju (5 miejsce wśród bibliotek z terenu gmin wiejskich), w organizowanym już po raz piąty przez Instytut Książki i dziennik Rzeczpospolita  „Rankingu bibliotek” w której to organizatorzy nagradzają samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy.

Samorządowcy oraz dyrektorzy najlepszych bibliotek podczas wczorajszej gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odebrali dyplomy z rąk organizatorów Rankingu – Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki i Pawła Jabłońskiego, zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”. Podczas gali nagrodzeni zostali przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderzy każdego z województw.

Podczas gali którą poprowadził Paweł Sołtys z Programu III Polskiego Radia, głos zabrali przede wszystkim: Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej, Grzegorz Gauden – Dyrektor Instytutu Książki i Redaktor Naczelny dziennika „Rzeczpospolita” – Bogusław Chrobota, którzy podkreślali m. in. że „Biblioteka to cenny skarb na terenie gminy. Ona kojarzy się z wiarygodnością. To miejsce gdzie ludzie z chęcią przychodzą”.

Metodologię rankingu opracowała kapituła w składzie: Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; Andrzej Tyws, przewodniczący Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych oraz Anna Cieślak-Wróblewska z dziennika „Rzeczpospolita”.

Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki.

Patronami medialnymi rankingu jest Polskie Radio Jedynka i Serwis Samorządowy PAP.

Zdjęcia: gbprzasnia.pl