Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Od 15 stycznia 2024 roku w naszym kraju trwają ferie zimowe. Oto kilka rad dla dzieci i rodziców, co zrobić, aby zimowy wypoczynek był zdrowy i bezpieczny.
Przypominamy podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone:
- należy mieć świadomość, że piesi o zmroku, ale także w dzień, gdy pada deszcz lub śnieg, są przez kierowców gorzej dostrzegani,
- przechodzenie przez jezdnię w czasie złej widoczności powinno być wykonywane ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego.
Jeżeli dzieci w czasie ferii pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych konieczne jest:
- zapewnienie opieki przez osoby zaufane,
- pozostawienie numerów do opiekunów lub osób zaufanych oraz numeru alarmowego 112,
- wyrobienie u dzieci nawyku zamykania drzwi od wewnątrz oraz bezwzględne zakazanie wpuszczania osób nieznajomych,
- przekazanie zaufanym osobom kluczy do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otwarciu drzwi w przypadku pożaru lub zalania.
Należy dzieci i młodzież uświadomić, aby:
- nie podawali nikomu adresu zamieszkania,
- nie ulegali namowom osób nieznajomych, aby wprowadzić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania rodzicom rzeczy lub dokumentów,
- nie przebywali w miejscach grupowania się osób spożywających napoje alkoholowe lub środki odurzające,
- nie wsiadali do samochodów osób nieznajomych,
- nie nawiązywali kontaktów z osobami nieznajomymi proponującymi prezenty, poczęstunek, spacer lub zapraszającymi do swoich mieszkań,
PAMIĘTAJ o ważnych zasadach bezpiecznych ferii w miejscu zamieszkania!
- Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach, dlatego wybierzcie się na lodowisko, jazda na zamarzniętym jeziorze czy zamrożonej sadzawce jest niebezpieczna!
- Przed rozpoczęciem zabawy na tzw. górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
- Na sankach można zjeżdżać z górek, które oddalone są od ruchliwych ulic, skrzyżowań i od zbiorników wodnych, podczas zjazdów nie doczepiajcie do siebie sanek i zachowujcie bezpieczną odległość.
- Bardzo ważny jest stan techniczny sanek, czy innych sprzętów, na których zjeżdżasz, złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
- Jeżeli chcecie zorganizować kulig, pamiętajcie, że doczepianie sanek do samochodu jest zakazane! W wielu miejscach można zapisać się na prawdziwy i bezpieczny kulig.
- Nie ślizgajcie się na chodnikach i przy przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
- Śnieżki można lepić tylko z białego i miękkiego śniegu, nie formujemy ich z twardego i zamrożonego opadu.
- Duże i zwisające sople są widowiskowe ale bardzo niebezpieczne, taki zamrożony sopel może uderzyć kogoś w głowę, bądź w oko, dlatego powiadom o ich występowaniu osoby dorosłe.
- Warto do ubrania przyczepić znak odblaskowy, to właśnie dzięki niemu kierowca z daleka widzi idącą chodnikiem lub przechodzącą przez pasy osobę.
- Ubierajmy się adekwatnie do pogody panującej za oknem, dzieci nie powinny zapominać o założeniu czapki i szalika. Idąc na „górkę”, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
- Podczas zabaw na śniegu i lodowisku zawsze pilnujmy swoich wartościowych przedmiotów; portfel, klucze do mieszkania lub telefon komórkowy najlepiej oddać pod opiekę zaufanej osobie lub trzymać przy sobie.
Pamiętaj także o zasadach bezpiecznych ferii poza miejscem zamieszkania oraz w górach!
Podczas wyjazdów poza miejsce zamieszkania, wypraw górskich oraz szusowania na stokach należy przestrzegać kilku zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom zimowej rekreacji:
- zanim wyruszycie w trasę, konieczne jest wykonanie przegląd samochodu, pamiętaj o oponach zimowych, skrobaczce do śniegu oraz preparatach rozmrażających,
- zarezerwujcie miejsca w sprawdzonym ośrodku, położonym blisko najlepszych terenów i atrakcji. Przed zakupem sprawdźcie opinie klientów oraz upewnijcie się, że na miejscu są dostępne oferowane udogodnienia,
- przed wyjściem na zewnątrz prześledźcie prognozy pogody, szczególnie w górach aura potrafi gwałtownie się zmieniać,
- przed wyjściem w góry zapoznajcie się z warunkami atmosferycznymi, obserwujcie czy nie pojawił się komunikat lawinowy,
- stosujcie się do znaków, nie zbaczajcie z drogi, poruszajcie się po wyznaczonych trasach,
- trudność trasy dostosowujcie do swoich umiejętności i umiejętności pozostałych członków grupy,
- nie planujcie żadnych wyjść w góry czy inne odludne miejsca po zmroku, w nocy, gdy temperatura gwałtownie spada, dużo trudniej znaleźć jest osobę, która się zgubiła, a także pomóc osobie, która uległa wypadkowi,
- zanim wybierzecie się na stok, sprawdźcie stan techniczny użytkowanego sprzętu,
- jeśli w grupie są dzieci w wieku przedszkolnym bądź wczesnoszkolnym, podczas pobytu na stoku narciarskim nie pozostawiajcie ich bez opieki,
- pamiętajcie, aby wszyscy podczas jazdy na desce bądź na nartach mieli na głowie kask, czasami nawet niegroźny upadek może nieść za sobą poważne konsekwencje,
- podczas zimowej rekreacji z pewnością przyda się polisa ubezpieczeniowa, warto zabezpieczyć się na wypadek urazów, kradzieży czy innych nieprzewidzianych sytuacji.
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne atrakcje na śniegu nie tylko podczas ferii, mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętajmy jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
Ważne telefony alarmowe:
- 112 NUMER ALARMOWY
- 601 100 300 GOPR/TOPR lub za pomocą darmowej aplikacji RATUNEK (w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej.
- Darmowa aplikacja RSO Regionalny System Ostrzegania, która informuje o zagrożeniach na terenie Polski.
W okresie ferii zimowych wzrasta także zagrożenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Brak właściwej opieki ze strony rodziców, opiekunów i organizatorów zimowego wypoczynku może być przyczyną wielu tragicznych wypadków, a także przestępstw i wykroczeń popełnianych przez dzieci i młodzież lub na ich szkodę.
Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”
Rodzicu pamiętaj, gdy Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek zapoznaj się z ofertą organizatora – rejestracja w kuratorium, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki www.wypoczynek.mein.gov.pl.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, świadomość występujących zagrożeń oraz właściwa edukacja z pewnością pozwolą cieszyć się zimową aurą oraz aktywnie spędzić ferie zimowe w domu i poza domem rozwijając przy tym swoje pasje.
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Pajęcznie.