Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni 25 kwietnia 2019 r. odbył się uroczysty apel poświęcony 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Gimnazjum i odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie klasy III a i III b pod kierunkiem Pani Anny Czyżyckiej przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w minione wieki.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

W obecnych czasach wszyscy mamy świadomość ważności świąt narodowych, szacunku do symboli państwowych, ale historia zawsze potrzebuje przypominania, powtarzania, dlatego:
„Nauczymy się na pamięć tego kraju
Litera po literze, dzień po dniu
Co oczy po horyzont ogarniają
Co zdarzyć się nam może tylko tu…”.

Zatroszczmy się więc o to co minione, co ukształtowało nas Polaków, naszą polską ziemię i doceńmy przeżywanie na nowo przeszłych wydarzeń.

Tekst i zdjęcia: Anna Czyżycka.