„Uwaga! Dziś i jutro (21/22.12) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”.

SMS z ostrzeżeniem – Alert RCB został wysłany do mieszkańców województw:

 • pomorskiego;
 • zachodniopomorskiego;
 • kujawsko-pomorskiego;
 • łódzkiego;
 • dolnośląskiego;
 • lubuskieg;
 • mazowieckiego – powiaty: sierpecki, żuromiński, gostyniński, Płock i płocki;
 • warmińsko-mazurskiego – powiaty: działdowski, nowomiejski, Elbląg, elbląski, iławski i ostródzki. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie bardzo silnego wiatru o średniej prędkości do 65 km/h, w porywach do 115 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Alert RCB – silny wiatr (21/22.12)

Pamiętaj aby:

 • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
 • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
 • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
 • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
 • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Wichura - jak się przygotować

Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.
Infografika dotycząca bezpiecznych zachowań podczas wichury: - nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej, - wyłącz gaz i prąd, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru, - przed wichurą: naładuj telefon komórkowy, zamknij okna i drzwi, usuń przedmioty, które porwane przez wiatr mogą być zagrożeniem, - podczas wichury: nie zatrzymuj się pod drzewami, poszukaj bezpiecznego schronienia, jeśli możesz – zostań w domu, - po wichurze: pomóż rannym i poszkodowanym, zrób zdjęcia zniszczeń – mogą pomóc w uzyskaniu odszkodowania, poinformuj służby o niebezpiecznych zdarzeniach.
Ochrona przed wichurą:
- usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
- zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz; przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
- zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Podczas wichury:
- nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
- jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
- nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
- nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia; zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Po wichurze:
- poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi; pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
- uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
- zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
- wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.

Plik do pobrania:
- poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa "Jak przygotować się na wichurę".