23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Jak podaje WHO, do 2030 r. będzie to najczęściej występującą chorobą na świecie. Wsparcie dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym można uzyskać bezpłatnie pod numerem 116 123 i online na stronie platforma 116sos.pl.
Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas. Do rozwoju depresji, która uznana jest za chorobę cywilizacyjną, przyczyniają się codzienne stresy i wyzwania współczesnego świata, z którymi nie wszyscy sobie radzą.
Znamy różne oblicza depresji: to nie tylko uporczywy smutek, ale też obojętność, uczucie rezygnacji, brak energii, zaburzenia snu, poczucie winy, obniżenie poczucia własnej wartości. Jeśli poczujesz, że taki stan utrzymuje się dłużej, poszukaj pomocy. Od kilku lat działa telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – pod numerem tel.116 123 całodobowo dyżurują eksperci, którzy służą wsparciem.
– Będziemy rozwijać działalność tej infolinii i platformy 116sos.pl. To jeden z tych przykładów, kiedy nowe technologie umożliwiają realną pomoc ludziom. Trzeba jasno powiedzieć, że rozmowa z konsultantem nie zastąpi terapii czy kontaktu z lekarzem specjalistą. To jest centrum interwencyjne, doraźna pomoc dla osób w kryzysie psychicznym, które potrzebują wsparcia i rozmowy tu i teraz. Zachęcam wszystkich potrzebujących: walczcie o siebie, szukajcie pomocy i korzystajcie z bezpłatnych rozwiązań, które przygotowaliśmy – dodaje minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Na platformie 116sos.pl znajdziesz bezpłatne, anonimowe i całodobowe wsparcia dla osób dorosłych będących w kryzysie emocjonalnym. Na stronie znajdziesz również wyszukiwarkę ośrodków pomocowych.
Dzięki platforma 116sos.pl osoba poszukująca pomocy może nawiązać kontakt z konsultantem na 3 sposoby:
- dzwoniąc pod numer 116 123,
- pisząc na czacie,
- pisząc przez formularz kontaktowy.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.