81. rocznica Zbrodni Katyńskiej – pamiętamy

W Szkole Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej uczniowie klas 4-8 upamiętnili to ważne dla Polski wydarzenie. Na lekcjach historii – P. Anna Czyżycka przedstawiła prezentacje multimedialne, filmiki dokumentalne, zdjęcia oraz fragmenty filmu Katyń.

W tym roku obchodzimy 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy  opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto poprzez aklamację 14 listopada 2007 r. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Mord dokonany na blisko 22 tys. Polaków przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

W całym naszym kraju znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. Wykonując wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli.

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni,
ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji
oraz nieustępliwego dążenia do prawdy.
Po latach propagandy przywracamy szacunek ofiarom.

81. rocznica Zbrodni Katyńskiej – pamiętamy

81. rocznica Zbrodni Katyńskiej – pamiętamy

Ciekawe linki:

Prawda o Zbrodni Katyńskiej w materiałach z Archiwum łódzkiego IPN – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej – Łódź
Wystawa „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit” – do pobrania – Wystawy – Instytut Pamięci Narodowej (ipn.gov.pl)
Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952, tom 3 – Książki – Instytut Pamięci Narodowej (ipn.gov.pl)
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/94908,80-rocznica-zbrodni-katynskiej-infografiki-historyczne.html

 

Źródło: Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej.