Ponad 95% osób poniżej 45. roku życia, które zmarły na COVID-19 to osoby niezaszczepione. Właśnie dlatego Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła nową odsłonę kampanii #SzczepimySię. Zobacz najnowsze spoty, które będą emitowane od 10 do 24 grudnia 2021 r. Tuż przed świętami zdecydowaliśmy się na prosty i mocny komunikat – niezaszczepianie się w większości przypadków kończy się tragicznie dla osób chorych na COVID-19. 

Spędź te święta z rodziną – wybierz szczepienie

Koronawirus to nie tylko mniej lub bardziej łagodna choroba. To pandemia wobec której jedyną bronią są szczepienia. Zbliżają się kolejne święta w cieniu koronawirusa. Jednak w tym roku możemy zrobić sobie i swoim bliskim wyjątkowy prezent – zaszczepić się.

„A ty? Jak chcesz spędzić te święta?” – to pytanie, które pojawia się w nowej odsłonie kampanii. Spot w dosadny sposób pokazuje do czego może doprowadzić nieprzyjęcie szczepionki – to brak członka naszej rodziny przy wigilijnym stole.

Wybierz mądrze – zaszczep się zanim zachorujesz

Bohaterem jednego ze spotów jest Kevin. To chłopak, którego mogliśmy poznać w spocie Ministerstwa Zdrowia, zachęcającym do noszenia maseczek. Rok temu Kevin w wyniku nie noszenia maseczki, zaraził się koronawirusem. W ostatnich sekundach spotu trafił do szpitala. Kampania #WybierzMądrze pokazuje dalsze losy Kevina, który zmarł na COVID-19. Niestety chłopak nie miał szansy skorzystać ze szczepień.

Zobacz nowy spot kampanii #WybierzMądrze – zaszczep się.

Ciężki przebieg COVID-19 dotyka głównie osoby niezaszczepione

Ponad 95% osób poniżej 45. roku życia, które zmarły na COVID-19 to osoby niezaszczepione. Ta czarna statystyka mogłaby być inna dzięki szczepieniom. Szczepiąc się możemy uniknąć zachorowania lub łagodnie przejść przez zakażenie.

To dane z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Dawka przypominająca to wzmocniona ochrona

Osoby powyżej 50. r.ż., po upływie 5. miesięcy od pełnego zaszczepienia, mogą przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Osoby w wieku 18-49 lat mogą to zrobić po 6. miesiącach.

Skierowanie na szczepienie dawką przypominającą wystawione jest automatycznie po upływie odpowiednio 5. lub 6. miesięcy od ostatniego szczepienia. Osobom, które przyjmą dawkę przypominającą zostanie wydłużona ważność Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) na rok od daty wykonanego szczepienia.

Szczepienie bez rejestracji do 24 grudnia

Od 2 grudnia do Świąt Bożego Narodzenia każda osoba z ważnym e-skierowaniem będzie mogła zaszczepić się bez rejestracji. Idź do punktu szczepień powszechnych i od ręki przyjmij szczepionkę!

Masz dziecko w wieku 5-11 lat? Zapisz je na szczepienie!

Badania potwierdziły, że szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Nie zwlekaj i już 14 grudnia zarejestruj swoją pociechę na szczepienie przeciw COVID-19.
Dowiedź się więcej na temat szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

Wideo

Źródło: gov.pl/szczepimysie.