Wtedy grały wszystkie dzwony…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja to jedna z najważniejszych dat w historii Polski – dzień, w którym w 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Z tej okazji uczniowie klas IV–VIII, podczas zajęć teatralno-muzycznych prowadzonych przez pana Szymona Cebulę, przygotowali uroczystą akademię, która przeniosła nas w czasy Sejmu Wielkiego i walki o dobro ojczyzny.

Hasło przewodnie uroczystości – „Król z narodem, naród z królem” – towarzyszyło widzom przez całe widowisko, łączące elementy teatru, muzyki i patriotycznej refleksji. Dzięki zaangażowaniu uczniów i ich opiekuna mogliśmy przeżyć tę ważną lekcję historii w sposób wyjątkowy i poruszający.

Wyjątkowy nastrój podkreślała piękna dekoracja, przygotowana z pomocą pań: Marzeny Otockiej-Bednarek, Sandry Beśki i Sylwii Nagieł. Dzięki ich pracy sala nabrała uroczystego, a zarazem ciepłego charakteru, który idealnie dopełnił oprawę wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za stworzenie niezapomnianej akademii i godne uczczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni.


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Białej

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym wielkim świętem państwowym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta.

Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego. Dnia 30 kwietnia 2025 roku odbył się uroczysty apel z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej pod opieką P. Anny Czyżyckiej przygotowali część artystyczną. Uroczystość zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni. 

Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podczas uroczystego apelu zastanawialiśmy się wspólnie nad przesłaniem, jakie niesie dla nas ludzi współczesnych to ważne historyczne wydarzenie. W szczególny sposób przypomnieliśmy sobie o uniwersalnych wartościach, takich jak: wierność zasadom, dążenie do realizacji marzeń, otwartość na współpracę z innymi, odpowiedzialne korzystanie z daru wolności i pielęgnowanie patriotyzmu. Pani Dyrektor – Mariola Gleń podziękowała występującym uczniom za zaangażowanie w przygotowanie tej żywej lekcji historii, wskazując na wagę i skutki historyczne tego wydarzenia.

Tekst i zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej.