Wybuchowy Dawid, Naukowiec Jędrzej, Dynamiczna Tatiana, Rozbrajający Antek, Wynalazca Tobiasz, Atomówka Ala, to zdecydowany aktyw tegorocznych ferii. Stworzyli Radę naukową, która zainaugurowała swoją działalność 13 stycznia 2020 r. Przez dwa tygodnie nie opuszczali Instytutu; prowadzili i nadzorowali badania naukowe, eksperymentowali i ciężko pracowali nad nowymi wynalazkami. Wybrali się nawet do urzędów patentowych w Oblęgorku i Kielcach i skonstruowali najprawdziwszy wehikuł czasu, dzięki któremu odbyli podróż 50 lat wstecz… Zobaczcie, co się działo…

Zainspirowała nas Nagroda Nobla 2019! Literacka, rzecz jasna! – to przez Olgę Tokarczuk i jej „czułego narratora” i radość wielką ,i dumę na ten wybuchowy pomysł wpadliśmy! W związku z tym pierwszy tydzień przewidywał; spotkanie organizacyjne, informacje o Alfredzie Noblu, wynalazkach i wynalazcach, Nagrodzie Nobla i polskich noblistach ( nie tylko z literatury) .
Zaczęliśmy od spisania kontraktu w którym podpisem zaświadczyliśmy, m.in, że się szanujemy, dynamicznie bawimy, nie złościmy, a wybuchamy tylko śmiechem! Po czym rozpoczęliśmy przygodę z wynalazcami i noblistami . Najpierw historia Alfreda Nobla – jego wynalazki, wyrzuty sumienia, testament i nagroda…. Potem sylwetki polskich noblistów i o wynalazkach z książki Ale PATENT!

Od Pokojowej Nagrody zaczęliśmy, bawiąc się z tekstem i pokojowymi grami planszowymi… Nagroda z chemii zainspirowała nas natomiast do ciekawych i wybuchowych doświadczeń: burza w szklance wody, kolorowa ulewa, wybuchowy napój czy cytrynowy wulkan (czynny oczywiście)), a literacka nagroda zawiodła nas do Oblęgorka… letniej rezydencji Henryka Sienkiewicza, pierwszego naszego pisarza, który otrzymał Nagrodę Nobla z literatury. Zobaczyliśmy piękne wnętrza, pamiątki po pisarzu i wzięliśmy udział w warsztacie – „Pocztówka z Oblęgorka”, którą po wykonaniu i podpisaniu przez wszystkich uczestników „wysłaliśmy” do Pani Olgi ( umieściliśmy na naszej stronie FB).Podczas naszej podróży towarzyszyły nam książki: przypominaliśmy sobie tytuły Sienkiewicza i zapoznaliśmy się z ”Zagubioną duszą” Olgi Tokarczuk, a ponieważ wycieczka miała zakończyć się w Kielcach w świecie zabawy, zabawek, modeli, konstruktorów i wynalazców – czytaliśmy też naszą o wynalazkach.
W Kielcach chcieliśmy dowiedzieć się czym się bawiły dzieci w XVIII, XIX i na początku XX wieku? Gdzie kupowano zabawki i kto je produkował? W co bawilibyśmy się, gdybyśmy urodzili się 40 lat temu? Odpowiedź czekała na nas w Muzeum Zabawy i Zabawek, gdzie nie tylko słuchaliśmy i oglądaliśmy, ale wykonaliśmy własną zabawkę… Udaliśmy się jeszcze do miejsca, gdzie przybliżono nam sylwetkę amerykańskiego inżyniera, mechanika i wynalazcy – Laurensa Hammonda w Muzeum Hammonda w Kielcach. Mogliśmy też spróbować tam własnych sił na jego najsłynniejszym wynalazku- organach. W uszach szumiała nam jeszcze muzyka, gdy wyruszyliśmy w drogę po słodką niespodziankę… Na chwilę przed obiadem, odwiedziliśmy Manufakturę Słodyczy, by po słodkich warsztatach zabrać ze sobą deser i udać się na posiłek.
Tak zakończył się pierwszy tydzień tegorocznych ferii. Było, dynamicznie, bombowo, wybuchowo! Na szczęście bez ofiar, nikomu pomimo częstych wybuchów śmiechu nie pękł brzuch…

Bombowy tydzień z Babcią! Podróż wehikułem czasu…
Drugi tydzień ferii inspirowany był dniem, o którym pamiętać powinni wszyscy wnukowie – Dzień Babci i Dzień Dziadka! W programie przewidziane zostały zatem warsztaty literacko – plastyczne, na których oprócz tego, że zostały wykonane piękne laurki, zaprezentowane były literackie babcie : Babcia Malutka, babcie z Czerwonego Kapturka czy babcia ryjówki Florki . O pasjach, zabawach i zabawkach babć, dziadków i wnucząt było, a także amatorskie zajęcia teatralne przygotowujące do Noworocznej Choinki, pt..: Czego pragniemy Wam życzyć w Nowym 1971 Roku? Tak, Szanowni Państwo – 1971! Dlaczego? Ta inspiracja ze strychu rodzinnego domu pochodzi…Otóż przygotowując ten „wybuchowy” plan, szukając pomysłów wpadł mi w ręce bardzo stary zeszyt…. Należał on do mojej babci Anny Retkiewicz, która była kierownikiem szkoły w Zabrzeziu, nauczycielką w Stróży i inicjatorką założenia biblioteki publicznej. Wpada mi w ręce, otwieram i… na pierwszej stronie widzę „ Program Choinki Noworocznej, p.t: Czego pragniemy Wam życzyć w Nowym 1971 Roku. .. Ta 50-letnia bomba, to zapewne znak był, żeby reaktywować choinkę. Impreza, której w naszej miejscowości nie było od 5 lat. Odważnie rozbroiliśmy tę bombę wraz z grupą śmiałków, którzy nie tylko zaryzykowali udział w feriach w bibliotece, narażali się na wybuchy śmiechu, dynamiczną zabawę, radosne miny, ale postanowili podjąć wyzwanie i wystąpić na scenie przed licznie zgromadzoną publicznością. Wystąpiliśmy przed mieszkańcami Stróży i okolic, Zabrzezia oraz uczniami Anny Retkiewicz, a wśród nich Ci, którzy wystąpili w oryginale 50 lat temu…

Ferie 2020 zakończyły się niestety eksplozją! Wspomnienia, wzruszenie i radość eksplodowały! Było cudownie! Dziękuję <3. Magda Komór

Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni, Filia w Stróży.