Od 1 stycznia 2025 roku zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025, która zastąpi dotychczasową – PKD 2007.PKD 2025 została dostosowana do zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej (NACE), aktualnych realiów rynku, technologii i społecznych. Ujęto w niej rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach, związane na przykład z gospodarką cyfrowa, gospodarką cyrkulacyjną czy bio-gospodarką. Doprecyzowano również opisy tradycyjnych branż.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Nowa klasyfikacja PKD będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. we wszystkich rejestrach publicznych, w tym w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorcy będą mieli 2 lata na dostosowanie swoich kodów PKD do nowej klasyfikacji.

Przedsiębiorcy (JDG) rozpoczynający działalność po 1 stycznia 2025 roku

Przedsiębiorcy składający po 1 stycznia 2025 r. wniosek o rozpoczęcie działalności będą już korzystać z nowej klasyfikacji.

Przedsiębiorcy (JDG) prowadzący działalność przed 1 stycznia 2025 roku

Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 stycznia 2025 r. mają 2 lata na aktualizację kodów PKD. Przy każdej zmianie wpisu, system CEIDG będzie wymagał dostosowania kodów PKD do nowej klasyfikacji PKD 2025.

Jeśli przedsiębiorca przez 2 lata nie dokona aktualizacji wpisu, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD 2007 na PKD 2025 zgodnie z określonymi przez GUS tzw. „kluczami przejścia (powiązań)”. Znajdą się one w załączniku do rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Więcej informacji na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii pod bezpośrednim linkiem: biznes.gov.pl/pl/portal/00119.