Transformacja kraju po roku 1989 spowodowała, że nastąpiły radykalne zmiany na polu gospodarki. Wielkie zakłady państwowe zapewniające dotychczas wszystkim stanowisko pracy zaczęły się prywatyzować, chcąc spełnić wymóg rentowności. Polityka państwa prowadziła do zmniejszenia sektora państwowego na rzecz sektora prywatnego. Dawało to możliwości rozwoju indywidualnej aktywności ekonomicznej. Ludzie nauczeni bierności, potrzebowali impulsów aktywizujących ich do zakładania prywatnych firm. Dzięki takim przedsięwzięciom odrodziła się kultura przedsiębiorczości, sztuka samodzielnego rozwiązywania problemów ekonomicznych, zrozumienia i poparcia dla małego i średniego biznesu.
Przemysł
Przewiduje się, że ożywienie gospodarcze gminy nastąpi po uruchomieniu eksploatacji węgla brunatnego z Odkrywki Szczerców, która obejmuje swym zasięgiem także tereny położone w gminie Rząśnia. Ponadto w północnej części gminy zlokalizowano przejściowe zwałowisko zewnętrzne, którego powierzchnia wynosić będzie ok. 900 ha. Powierzchnia terenu zajętego na obszarze gminy pod wyrobisko budowanej Odkrywki Szczerców wynosi około 600 ha. Uruchomienie eksploatacji niewątpliwie spowoduje rozwój funkcji przemysłowej. Wykorzystanie zasobów surowców mineralnych, które występują w nadkładzie może stać się podstawą do rozwoju przemysłu materiałów budowlanych na terenie gminy oraz do produkcji kruszyw drogowych. Po zakończeniu eksploatacji tj. po 2038 roku zwałowisko zewnętrzne przewidziane jest do likwidacji poprzez przerzut mas nadkładu do wyrobiska poeksploatacyjnego.
Rolnictwo
Rolnictwo w gminie Rząśnia oznacza się niskim poziomem rozwoju infrastruktury technicznego wyposażenia gospodarstw rolnych, niskim stopniem intensywności, a także na ogół niską kulturą i wielkością produkcji rolniczej uzyskiwanej z jednostki powierzchni. Istotnym czynnikiem w produkcji rolnej jest zmiana stosunków wodnych gleb wywołanych odwodnieniem wgłębnym odkrywki i przebudową sieci hydrograficznej. Obecnie w zasięgu leja depresyjnego KWB Bełchatów znajduje się teren całej gminy. Obniżenie poziomu wody gruntowej zmniejsza zasięg głównej masy korzeniowej roślin, pogarsza warunki ich życia. W największym stopniu reagują negatywnie ekosystemy bagienne, łąkowe, olszowe, na których bytujące rośliny korzystają bezpośrednio z wody gruntowej i powierzchniowej. Najmniej wrażliwe na odwodnienie są gleby o drobnoziarnistym składzie mineralnym(pyły, gliny, iły) średniozwięzłe i zwięzłe. Wpływ leja depresyjnego zmniejsza więc ekologiczne i produkcyjne walory środowiska glebowego. Zmniejsza się więc przydatność rolnicza gruntów, ale nie zawsze klasa bonitacyjna.