We wtorek 31 maja 2022 r. w Urzędzie Gminy w Rząśni odbyły się warsztaty „Aktywnie na rzecz Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatowskiego”. Warsztaty były trzecimi i jednocześnie ostatnimi z cyklu spotkań w naszym regionie (wcześniejsze odbyły się w Bełchatowie i Kamieńsku) organizowanymi w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera przez Departament Doradztwa ds. Transformacji Niskoemisyjnej Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy współudziale Gminy Rząśnia.

Forma spotkania, czyli warsztaty, została zaprojektowana tak, aby  skoncentrować się na szczegółowej analizie obszarów istotnych z punktu widzenia działań transformacyjnych,  wyodrębnionych w procesie indywidualnych rozmów i konsultacji, takich jak: nowoczesna edukacja, innowacyjność i przedsiębiorczość; efektywności energetyczna (w tym budownictwo), inteligentna energetyka rozproszona bazująca na OZE; retencja i dostępność do zasobów wody; rolnictwo zrównoważone i regeneratywne, rekultywacja zwiększająca bioróżnorodność, gospodarka obiegu zamkniętego, atrakcyjna baza rekreacyjna i turystyczna; zdrowy styl życia i troskliwa opieka medyczna a także niskoemisyjna komunikacja i zrównoważona mobilność.

W sali posiedzeń Urzędu Gminy w Rząśni spotkali się przedstawiciele zarówno lokalnych samorządów (oprócz reprezentantów naszej gminy na czele z Wójtem Gminy Tomaszem Stolarczykiem i Przewodniczącym Rady Jarosławem Popławskim), np. Kiełczygłowa, Pajęczna, Sulmierzyc, Strzelec Wielkich, Czarnożył, Złoczewa czy też Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Lokalnych Grup Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty” i „Dolina Rzeki Grabi”, a także reprezentanci Biura Regionalnego Banku Światowego.

Wspólna z naszą gminą organizacja warsztatów wynikała z założenia, że zbiorowa konstruktywna praca i zgromadzone w ramach niej dane posłużą do bardziej precyzyjnych zapisów – zgodnych z realnym obrazem w miejscu oddziaływania – w konkursach oraz programach dotyczących procesu Sprawiedliwej Transformacji Obszaru Nowej Energii mając realny wpływ na wspólne międzygminne projekty.

Wymiernym wynikiem takich i innych działań będzie, miejmy nadzieję, zagwarantowanie dla Polski środków w ramach Funduszu Sprawiedliwiej Transformacji które mają szanse trafić i do naszego regionu zdefiniowanego jako OSI Obszar Nowej Energii jeszcze w tej perspektywie finansowania na lata 2021-2027.