Na prośbę Oddziału Zarządzania Kryzysowego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, przekazujemy to najważniejsze informacje w sprawie szczepień przeciw Covid-19.
Obecnie jest realizowany etap 0 oraz 1. Od 8 marca br. wznowione zostały dostawy na szczepienia w ramach etapu 0, w którym są uprawnione osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym oraz wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa, o której mowa w art. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, oraz osoby zatrudnione przez tę praktykę, których praca pozostaje w bezpośrednim związku z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej w tym podmiocie.
W przypadku ww. grupy szczepienia mogą być realizowane również w przypadku osób nieposiadających jeszcze wystawionego e-skierowania. E-skierowania dla tej grupy powinien niezwłocznie wystawić szpital węzłowy realizujący proces szczepienia bądź inny lekarz. Dla osób wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej e-skierowania są wystawiane systemowo.
Ponadto, uprzejmie przypominam, że niezmiennie w ramach Etapu „0” na szczepienia mogą rejestrować się również:
– przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 są hospitalizowane w podmiocie leczniczym i których przewidywany okres hospitalizacji będzie dłuższy od czasu wymaganego dla osoby poddanej szczepieniu do uzyskania optymalnej odporności na zakażenie wirusem SARS-CoV-2;farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptece ogólnodostępnej;
– nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej oraz doktoranci i studenci tej uczelni biorący udział, zgodnie z programem studiów, w zajęciach z udziałem pacjentów lub w trakcie których następuje kontakt z biologicznym materiałem zakaźnym;
– osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Jako jednostki organizacyjne pomocy społecznej w rozumieniu ww. ustawy należy rozumieć:
– regionalny ośrodek polityki społecznej;
– powiatowe centrum pomocy rodzinie;
– ośrodek pomocy społecznej;
– centrum usług społecznych – w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz. U. poz. 1818);
– dom pomocy społecznej;
– placówkę specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego;
– ośrodek wsparcia – tj.: ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (środowiskowy dom samopomocy oraz klub samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi);
– dzienny dom pomocy (np. dzienny dom seniora);
– dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży;
– schronisko dla osób bezdomnych, 11. schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi;
– klub samopomocy;
– ośrodek interwencji kryzysowej.
Osoby 70+ jako grupa uprawnionych do szczepień w ramach Etapu „I” mogą niezmiennie zapisywać się na wolne terminy. Zapisy na nowe terminy planowane są od 25.03. Ponadto uprzejmie informuję, że z dniem 11 marca br. rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku od 65 do 69 lat.
Termin szczepienia kolejnych grup, w tym także dla osób w wieku 60-65 uzależniony będzie od wielu czynników, w tym m.in. od dynamiki zgłoszeń do szczepień oraz dostaw szczepionek, które zostały znacznie ograniczone w wyniku decyzji ich producentów.
Jolanta Kowalik-Gęsiak
Pełnomocnik Wojewody Łódzkiego ds. szczepień przeciw Covid-19