W dniu 2 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską – autorką książek obyczajowych, które cieszą się pochlebnymi opiniami zarówno krytyków, jak i czytelników. Na wstępie pisarka opowiedziała z pewną dozą humoru o swoim życiu osobistym, o początkach swojej drogi literackiej, o karierze naukowej, a potem z sali posypały się pytania, na które pani Barbara odpowiadała z wielkim entuzjazmem.
Z wykształcenia jest polonistką. Przez kilka lat była nauczycielką w szkole średniej w rodzinnym Bytowie, następnie podjęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim, po ukończeniu których zajęła się pracą dydaktyczną na Akademii Pomorskiej w Słupsku (wykłada literaturę pozytywizmu). Ponadto jest również kuratorem społecznym i radną w Bytowie.
Na polu literackim zadebiutowała dość późno, bo po 40-tce. Wprawdzie próby twórcze podejmowała dużo wcześniej, jeszcze będąc w liceum zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursach. Wyjaśniła nam, że samo pisanie nie sprawia autorce wielkich problemów i jest krytyczna oraz wymagająca w stosunku do swego pisarstwa. Wspomniała nam, że najtrudniej jest skończyć pisanie powieści.
Barbara Kosmowska opowiadała o trudzie, jaki podejmuje aby stworzyć dla tej kategorii wymagających czytelników literaturę wartościową i mądrą, ale pozbawioną dydaktyzmu. Mówiła o tym, że chcąc pisać dobrze musi podejmować trudne problemy, przedstawiać realne postacie i pokazywać, że w życiu nie wszystko ma dobre zakończenie.
Pani Barbara pisze również o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach i sprawach trudnych, które odnoszą się do codziennego życia ( m.in. rozwód rodziców , choroba, niechciana ciąża, samotność ), gdzie nie ma łatwych rozwiązań i dobrych odpowiedzi. Jej powieści są bardzo emocjonalne, wzruszają, stawiają ważne pytania i skłaniają do refleksji. Za swoją twórczość pisarka była wielokrotnie nagradzana. Jest laureatką pierwszej nagrody w konkursie na ,, Dziennik polskiej Bridget Jones” za książkę ,, Teren prywatny”. Jej powieść dla nastolatek ,, Buba” wygrała konkurs ,, Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY ,, Książka Roku 2003”, ,, Pozłacana rybka” została wyróżniona przez IBBY tytułem Książki Roku 2007, a także I miejsce w Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren. Kolejna powieść ,, Kolorowy szalik” nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2015 roku otrzymała statuetkę ,, Guliwer w krainie liliputów”- nagrodę przyznano przez czasopismo ,, Guliwer” za całokształt twórczości.
Okazało się, że pisarka jest niezwykle sympatyczną i przemiłą osobą i chętnie opowiadała o sobie i swojej pracy. Wyjaśniała różnice między pisaniem dla młodzieży a dla dorosłych, zdradziła nam skąd czerpie pomysły do swoich powieści i kto jest inspiracją do stworzenia postaci. Podzieliła się także z nami swoimi fascynacjami literackimi, podkreślając, że najbardziej ceni polskich pisarzy. Rozmowa toczyła się na różne tematy, bo zadawane pytania były przeróżne: o życie autorki, o jej umiejętność łączenia życia zawodowego z życiem prywatnym, o fikcję i realizm w jej powieściach.
Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z pisarką, przy podpisywaniu licznie zakupionych książek. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem osobowości autorki, cieplej i niezwykle życzliwej.
Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni.