„Projekt Prosument – Zarządzanie pracą sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z uwzględnieniem aktywnej roli prosumentaW imieniu swoim jako Partnera Wspierającego oraz Konsorcjum Politechniki Łódzkiej, PGE Dystrybucja S. A., Politechniki Lubelskiej oraz Apator Elkomtech S. A. zawiadamiamy, że w najbliższy czwartek 11 marca 2021 r. odbędą się spotkania informacyjne dla Mieszkańców Białej będących Klientami PGE Dystrybucja S. A. i zasilanych w energię ze stacji transformatorowej 8-0270 oraz będących prosumentami – Klientami wprowadzającymi do sieci energię wytwarzaną z instalacji fotowoltaicznych.

Wytypowana przez Konsorcjum w ramach „Projektu Prosument – Zarządzanie pracą sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z uwzględnieniem aktywnej roli prosumenta” – realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, grupa 33 odbiorców zostanie zaproszona na wspomniane spotkanie imiennie i na konkretną godzinę z prośbą o zachowanie wszelkich zasad reżimu sanitarnego.

Spotkanie jest efektem kilkumiesięcznych starań Wójta Gminy Rząśnia Tomasza Stolarczyka i Jego rozmów oraz współpracy z Politechniką Łódzką i PGE Dystrybucja S. A. które miały na celu rozwiązanie problemów dotyczących funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych montowanych u Mieszkańców Gminy Rząśnia w ramach dotacji proekologicznych przy uwzględnieniu warunków dużego nagromadzenia mikroinstalacji i stanu sieci. Duże znaczenie miał tu fakt unikalnego w skali kraju nagromadzenia instalacji fotowoltaicznych na obszarze naszej gminy będącej w zasięgu państwowego operatora systemu dystrybucji oraz jednorodność zamontowanych urządzeń pod kątem schematu pracy i mocy instalacji.

Wynikiem tego jest rozpoczęcie na wskazanym obszarze badawczym, obejmującym stację 8-0270 w  Białej, innowacyjnego projektu badawczo – rozwojowego, który ma na celu m. in. zbudowanie zintegrowanego systemu zarządzania pracą sieci, opracowanie nowej usługi regulacyjnej świadczonej przez aktywnych prosumentów, a także optymalizacja produkcji i zużycia energii elektrycznej w sieci.

Udział w projekcie jest dla badanej grupy bezkosztowy – zakłada również rekompensatę za ewentualne niedogodności oraz straty spowodowane zarządzaniem praca sieci i instalacją. W jego ramach u Mieszkańców zamontowane zostaną urządzenia do sterowania pracą istniejących źródeł PV oraz zasobniki (magazyny energii) dla wybranych dwóch instalacji.

Szczegóły zostaną zaprezentowane podczas spotkań przez Przedstawicieli Konsorcjum, a bieżący postęp prac i badań będziemy wszystkim naszym Mieszkańcom relacjonować na bieżąco, biorąc pod uwagę fakt, iż projekt w swym efekcie prowadzić ma do długofalowej poprawy działania instalacji fotowoltaicznych na naszym terenie jak i – między innymi dzięki danym które zostaną zebrane – na obszarze kraju.„Projekt Prosument – Zarządzanie pracą sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z uwzględnieniem aktywnej roli prosumenta